Fakti par hlora lietošanu
Kas ir hlors?
Kairinošā patiesība
Hlors var būt ilgstošs dezinfekcijas veiksmes stāsts, taču realitāte ir tāda, ka pašam procesam, kas nodrošina tik labus rezultātus, ir kairinošs negatīvs aspekts: blakusparādības, kas ir kaitīgas ādai un pārējam ķermenim.
Kad hlors saskaras ar ūdeni, notiek reakcija, kas veido hipohlorskābi. Šī hlorēšanas procesa laikā hipohlorskābe sadala patogēnu šūnu komponentus, lai tos likvidētu.
Šim process notiek, ja baseinu apstrādā ar hloru. Tomēr ar to tas neapstājas. Kad šie savienojumi ir sadalīti, hipohlorskābe savienojas ar tiem, veidojot tā sauktos hloramīnus.
Hloramīni ne tikai šausmīgi smaržo, bet arī samazina brīvā hlora, kas paliek baseinā, potenciālu, kas savukārt kavē hlora spēju vēl vairāk dezinficēt ūdeni. Šī reakcija atvieglo patogēnu izdzīvošanu baseinā un piesārņo to.
Papildus tam, ka hloramīni var izraisīt slimības, tie ir arī viens no komponentiem, kas rada kaitējumu un kairinājumu ādai. Bet tie nav vienīgā problēma.
Hlora ietekme uz krāsni
Hlors nelabvēlīgi ietekmē ne tikai mūsu veselību un ķērmeni, bet arī krāsni un pārējās burbuļvannas komponentes. Standarta piedāvājumā ir iekļautas krāsnis, kuras ir no hlora NEIZTURĪGA nerūsējoša tēraauda (AISI430). Saskarē ar hloru, krāsns tiek neatgriezensiki bojāta.Ja tomēr izvēlaties lietot hloru, jautājiet menedžerim AISI304 hlora izturīgo paku (krāsni, masāžas spraulas, LED lampas un pārējās komonentes no nerūsējoša tērauda)
Cita hlora ietekme uz ādu
Pats hlors, kā arī tā blakusprodukti var dramatiski ietekmēt jūsu ādas ārējo slāni. Dažas no visbiežāk sastopamajām problēmām, kas saistītas ar hlora iedarbību, ir šādas:
Sausa āda – Skābe, kas veidojas, hlora saskarē ar ūdeni, ir dabisks ādas kairinātājs. Jo vairāk laika pavada saskarsmē ar to, jo kairinošāks tas var būt. Papildus tam, ka hlorēts ūdens atver poras, hipohlorskābe pēc būtības izņem dabiskās eļļas no ādas, izraisot sausu, niezošu un kairinātu ādu. Šis efekts var būt pat priekšlaicīgas novecošanās veicinošs faktors.
Izsitumi – Uzskata par kairinošu kontaktdermatītu, izsitumi, kas parasti rodas hlora iedarbības rezultātā, ir hloramīni, kas atrodas baseinā, kas piestiprinās pie ādas pēc ilgstošas iedarbības. Risks ir lielāks atkarībā no ūdenī esošā hlora; tomēr iedarbība var izraisīt sarkanus izsitumus, kā arī iekaisumu, kas var progresēt līdz tulznām vai nātrenei.
Apdegumi – hlora apdegumi ir arī potenciāls risks, saskaroties ar hlorētu baseinu vai burbuļvannu. Šīs bažas vairāk saistītas ar sliktu ventilāciju, kas izraisa gāzes uzkrāšanos; tomēr, ja jūsu āda nonāk saskarē ar baseina hlora blakusproduktiem vai izplūdes gāzēm, jūs varat gūt apdegumus, tulznas un nātreni.
Saasināti stāvokļi – ja jums jau ir paaugstināta jutība, ko izraisījis kāds jau esošs stāvoklis, piemēram, psoriāze, ekzēma vai dermatīts, hlora iedarbība to var pasliktināt. Hlorētā ūdenī esošā hipohlorskābe izraisa turpmāku ādas iekaisumu, kas var izraisīt sāpes, sausumu, apsārtumu, niezi, zvīņošanos vai izsitumus, kas jau ir ādā.
Labākais veids, kā ierobežot hlora kairinājumu
Ja jums pieder privāts baseins vai burbuļvanna, ir pieejamas alternatīvas baseina ķīmiskās vielas. Tie ietver bromu, jonizatorus un ozonatorus. Viņiem joprojām ir nepieciešams hlors, bet daudz mazāk. Vēl viena alternatīva ir PHMB, kam nav nepieciešams hlors. Tomēr šie risinājumi mēdz maksāt vairāk nekā hlors. Bet jūsu veselība var būt tā vērta. Konsultējieties ar speciālistu, lai atrastu labāko variantu.
Lai gan hlors ir efektīvs dezinfekcijas šķīdums, tas nav bez trūkumiem. Ja iespējams, ieteicams izvairīties no hlora; tomēr jums vismaz jāapzinās riski un jādara viss iespējamais, lai ierobežotu kairinājumu, ja tas tiek pakļauts. Ja jums kādreiz ir jautājumi par medicīnisko ādas kopšanu, noteikti konsultējieties ar sertificētu dermatologu.
Informācijas avots: https://coloradospringsdermatologyclinic.com/blog/can-swimming-pool-and-hot-tub-chlorine-harm-your-skin/
KUBLA KRĀSNS
Piedāvājumā divu veidu ārējās krāsnis un integrētā krāsns. Zemāk tabulā apkopotas krāsnis un to īpašības.
STANDARTA KRĀSNS | PROFESIONĀLĀ KRĀSNS | INTEGRĒTĀ KRĀSNS |
novietota ārpusē |
novietota
ārpusē | iebūvēta kublā |
uzsilst 2-3 H |
uzsilst
1-2 H |
uzsilst
1-2 H |
nerūsējošs tērauds | nerūsējošs tērauds | nerūsējošs tērauds |
vieta 8 personām |
vieta 8 personām |
vieta 6 personām |
Kuru krāsni labāk izvēlēties?
Ja kublu plānojat izmantot reti, tikai siltajā laika periodā un Jūs neuztrauc uzslišanas ātrums, tad iesakām izvēlēties kublu ar STANDARTA ārējo krāsni.
Ja plānojat lietot kublu, kad āra temperatūra ir mazāka par -10 grādiem, tad iesakām izvēlēties PROFESIONĀLO vai INTEGRĒTO krāsni.
Ja Jums ir mazi bērni, tad integrētās krāsns variants ir piemērots. Kublā ir "niša" uz kuras var ērti sēdēt bērni.
Krāsns lietošana.
Krāsni AIZLIEGTS kurināt, pirms nav iepildīts minimālais ūdens daudzums kublā, tas var radīt krāsns pārkaršanu un deformāciju!
Pirms krāsns iekuršanas, kubls vienmēr ir jāpiepilda ar ūdeni vismaz 5 cm virs augšējā ūdens savienojuma caurules ar krāsni. Kad esat pārliecinājušies par nepieciešamo ūdens līmeni kublā, sāciet krāsns iekuršanu.
Kubliem, kas aprīkoti ar masāžas sistēmu maksimālais pieļaujamais ūdens daudzums ir 5 cm no augšējās kubla malas, kad tajā atrodas maksimāli pieļaujamais cilvēku skaits. Ņemiet vērā, ka liekais ūdens daudzums tecēs pāri malām un var radīt masāžas sūkņa un/vai elektrosavienojumu applūšanu.
Par kurināmo izmantot sausu malku! Nekuriniet kublu ar oglēm, briketēm un visu citu, kas uz kurināšanas brīdi liekas degošs.
Periodiski, pēc nepieciešamības pārbaudiet skursteņa stāvokli un veiciet tā tīrīšanu. Kā arī iztukšojiet pelnu kasti krāsnī.
UZMANĪBU! Neiztukšojiet kublu no ūdens, kamēr krāsns nav pilnībā izdzisusi. Ja krāsnī vēl ir kaut neliela liesma, atstājiet ūdeni.
Svarīgi!
Kad temperatūra ir zem 0 grādiem, pēc kubla lietošanas vienmēr izlaidiet ūdeni no kubla kā atveriet notekas vārstu krāsnij un pārliecinieties, ka kublā un krāsnī nav palicis ūdens!
Ar masāžas sistēmu aprīkotajiem kubliem, uzreiz pēc ūdens nolaišanas no kubla, ieslēdziet masāžas sistēmu uz 30 sek., lai izpūstu iespējamo kondensātu un ūdeni no sūkņa, caurulītēm, sadalītājiem, novēršot šīs sistēmas aizsalšanu.
OBLIGĀTI PRECIZĒJIET NO RAŽOTĀJA SAVAS KRĀSNS METĀLA MARKU:
AISI 430 marka - KATEGORISKI AIZLIEGTS LIETOT HLORU UN SĀĻUS SATUROŠUS ĶĪMISKOS LĪDZEKĻUS. Pretējā gadījumā tiks bojāta krāsns un masāžu sprauslas, kuras nav izturīgas pret hloru un sāļiem.
AISI 304 vai AISI 316 marka- ATĻAUTS LIETOT HLORU UN SĀĻUS SATUROŠUS ĶĪMISKOS LĪDZEKĻUS IEVĒROJOT LĪDZEKĻU LIETOŠANAS NORĀDĪJUMUS.
HIDRO VS GAISA MASĀŽA
Hidro VS Gaiss
Kā norāda nosaukumi, galvenā atšķirība šo divu veidu masāžām ir gaisa un ūdens sistēma. Gaisa strūklas savāc apkārtējo gaisu un pēc tam izpūš kubla ūdenī. Savukārt ūdens strūklas savāc kubla ūdeni un pēc tam izšauj to no strūklām augstā spiedienā.
Vispārējs salīdzinājums
Lielākā atšķirība starp diviem strūklu veidiem ir sajūta kublā. Ja vēlaties iegādāties kublu hidroterapijas nolūkiem, piemēram, lai dziļi masētu ķermeņa spiediena punktus, ūdens strūkla ir labākais risinājums. Ūdens izplūst no strūklām pie augsta spiediena, masējot sāpes, kad tās ir pareizi novietotas pret ķermeni. Tā ir lieliska iespēja atbrīvoties no sāpošiem muskuļiem vai pamodināt savas locītavas ar uzmundrinošu masāžu.
Ja vēlaties nomierinošāku, maigāku sajūtu kublā izvēlēties ūdens strūklas. Ūdens joprojām plūdīs kublā, radot sajūtu, kas līdzīga laiskai upei. Tā ir vislabāk piemērota cilvēkiem, kuriem šķiet, ka gaisa strūklas ir pārāk skaļas, sāpīgas vai vēlas izbaudīt relaksējošāku atpūtu.
Latkubls iesaka lielākam efektam izvēlēties abas masāžas sistēmas apvienot kopā!
Sprauslu kopšana
Gaisa masāžas sprauslas ir viegli kopjamas, jo tās izmanto tikai gaisu. Tas nozīmē, ka tās ir pilnībā izžuvušas un nepastāv risks sasaldēt tās aukstu laikakpstākļu ietekmē.
Savukārt ūdens sprauslas netīro kubla ūdeni cirkulē pa sistēmu, tādējādi ir nepieciešama lielāka piesardzība, lai novērstu baktēriju veidošanos. Par laimi, to ir diezgan viegli uzturēt tīru.
UZMANĪBU! Pirms lietot hlora vai sāļus saturošus tīrīšanas līdzekļus jautājiet Latkubls par savas krāsns marku! Ja tiks izmantoti nepiemēroti līdzekļi, nepiemērotas markas krāsns var neatgriezeniski sabojāties!
Vienkārši ielejiet tīrīšanas šķīdumu vannā, kas piepildīta ar ūdeni un ieslēdziet masāžas sistēmu apmēram 10 minūtes. Ieteicams to darīt regulāri – vismaz reizi mēnesī, ja izmantojat kublu bieži.
Uzstādīšana kublā
- Hidro (ūdens) masāžas sistēma- integrētajā kublā iespējams uzstādīt 6-8 sprauslas, ārējā kublā 6-10 sprauslas. Pieejami dažādu jaudu sūkņi.
- Gaisa (burbuļu) masāžas sistēma- integrētajā kublā iespējams uzstādīt 12-14 sprauslas, ārējā kublā 12-18 sprauslas.
Abu masāžas veidu sprauslas iespējams uzstādīt gan standarta variantā (izkārtot pa perimetru), gan individuāli- izkārtot pēc klienta pieprasījuma.
Kubla kopšana
Ja gaisa temperatūra ir zem 0 grādu, pārliecinaties, lai kublā un krāsnī nepaliek ūdens (tas var radīt ūdens sasalšanu un nodarīt neatgriezeniskus bojājumus).
Pēc mazgāšanas līdzekļu lietošanas, izskalojiet kublu ar lielu ūdens daudzumu.
Izmantojot ķīmiskos tīrīšanas līdzekļus, ievērojiet visas to ražotāju lietošanas instrukcijas. Lietojot ķīmiskās vielas, ūdens pH līmenis vienmēr ir jāuzrauga un jāuztur dotajās robežās: 7.0-7.6 pH (Pie zema ūdens pH līmeņa var sākties kubla detaļu korozija).
OBLIGĀTI PRECIZĒJIET NO RAŽOTĀJA SAVAS KRĀSNS METĀLA MARKU:
AISI 430 marka - KATEGORISKI AIZLIEGTS LIETOT HLORU UN SĀĻUS SATUROŠUS ĶĪMISKOS LĪDZEKĻUS. Pretējā gadījumā tiks bojāta krāsns un masāžu sprauslas, kuras nav izturīgas pret hloru un sāļiem.
AISI 304 vai AISI 316 marka- ATĻAUTS LIETOT HLORU UN SĀĻUS SATUROŠUS ĶĪMISKOS LĪDZEKĻUS IEVĒROJOT LĪDZEKĻU LIETOŠANAS NORĀDĪJUMUS.
Kublu ir atļauts mazgāt ar augstspiediena mazgāšanas ierīcēm.
KĀ KUBLS IETEKMĒ VESELĪBU?
Pirms kubla lietošanas konsultējaties ar savu ārstu!
Mēdz uzskatīt, ka karsēšanās koka kublos ir aizgūta no japāņiem, kas jau gadsimtiem ilgi tradicionāli to lieto ārā, svaigā gaisā, tā rūdot savu veselību un atjaunojot garīgos spēkus. No tradicionālās pirts izpratnes procedūra atšķiras ar to, ka karsta gaisa vietā ķermeņa karsēšanai izmanto karstu ūdeni, tā panākot līdzīgu, tomēr mazliet citādu efektu. Sēdēšana šādā karstā ūdens baļļā labi norūda ķermeni un ir arī veselīga – uzlabo asinsriti, palīdz ārstēt dažādas nervu sistēmas saslimšanas, kā arī reimatisma sāpes. Turklāt tā ir vienkārši patīkama un aizraujoša atpūta ģimenes vai draugu lokā.
Kādas ir karstās kubla lietošanas priekšrocības?
Potenciālie ieguvumi no kubla izmantošanas ir atšķirīgi katram cilvēkam. Daudz kas ir atkarīgs no vispārējās veselības un lietošanas veida.
Zemāk ir norādītas 7 iespējamās priekšrocības, mērcējoties karstā kublā.
1. Stresa mazināšana
Viena no karstā kubla priekšrocībām ir iespēja palīdzēt mazināt dienas spriedzi. Siltā ūdens nomierinošā un masāžas iedarbība var palīdzēt mazināt fizisko, emocionālo un garīgo stresu.
Ja vēlaties, varat vēl vairāk uzlabot šo stresa mazināšanas efektu, izmantojot maigu mūziku, vāju apgaismojumu vai aromterapiju.
2. Muskuļu relaksācija
2. Muskuļu relaksācija
Karstais ūdens un masāžas strūklu darbība var būt efektīvs veids, kā palīdzēt atslābināt un nomierināt saspringtos muskuļus. Tas var palīdzēt mazināt muskuļu sāpes. Karstā vanna pirms treniņa var arī samazināt traumu risku.
3. Uzlabots miegs
Saskaņā ar pētījumiem vienkāršā relaksācija, ko iegūstat, mirkstot karstā vannā vai kublā var būt pietiekama, lai palīdzētu iemigt.
Vecāks pētījums novērtēja pasīvo ķermeņa sildīšanu kā bezmiega ārstēšanu gados vecākiem cilvēkiem. Pētījums bija neliels un subjektīvs, taču atklājās, ka karstas vannas veicināja ievērojami dziļāku un mierīgāku miegu.
2012. gada pētījumā tika aplūkota hidroterapijas ietekme uz fizisko funkciju un miega kvalitāti cilvēkiem ar fibromialģiju. Tas bija neliels pētījums, kurā piedalījās sievietes vecumā no 30 līdz 65 gadiem. Pētnieki secināja, ka hidroterapija palīdzēja uzlabot miega kvalitāti kopā ar citiem fibromialģijas simptomiem.
4. Sāpju mazināšana
Mērcēšana karstā kublā var mazināt dažu veidu sāpes, atslābinot saspringtos muskuļus, locītavas un cīpslas.
Ja jums ir artrīts, siltuma un masāžas darbība var palīdzēt mazināt stīvumu un iekaisumu, kas izraisa sāpes.
Ūdens atbalsta ķermeni un noņem svaru no locītavām, kas palīdz uzlabot elastību un kustību diapazonu. Dažas no šīm priekšrocībām var iegūt arī siltā vannā.
5. Labāka sirds un asinsvadu veselība
Atpūta karstā kublā var paātrināt sirdsdarbības ātrumu un pazemināt asinsspiedienu.
Saskaņā ar 2016. gada pētījumu, karstā ūdens iegremdēšanai var būt spēcīga ietekme uz asinsvadu darbību un asinsspiedienu. Pētījuma autori norādīja, ka pasīvā siltuma terapija var palīdzēt samazināt kardiovaskulāro risku un mirstību, īpaši tiem, kuriem ir ierobežotas fiziskās aktivitātes.
Iepriekšējie pētījumi uzticams avots atklāja, ka iegremdēšana karstā vannā uz 10 minūtēm var pazemināt asinsspiedienu.
6. Uzlabota jutība pret insulīnu
Daži pētnieki izvirza hipotēzi, ka regulāra termiskā terapija, izmantojot saunas vai karstas vannas, kublus, var uzlabot insulīna jutības traucējumus un būt noderīga diabēta ārstēšanai.
Turklāt 2015. gada pārskatā uzticams avots atklāja, ka saunas un kublu terapija var būt noderīga cilvēkiem ar aptaukošanos un diabētu.
7. Kaloriju sadedzināšana
Nelielā 2016. gada pētījumā dalībnieki stundu mērcējās karstā vannā līdz viduklim un sadedzināja aptuveni tikpat daudz kaloriju kā 30 minūšu pastaigas laikā. Tas nenozīmē, ka tam vajadzētu aizstāt vingrinājumus, taču tas var palīdzēt vielmaiņai, īpaši tiem, kam ir grūti vingrot.
Kā gūt labumu no karstā kubla lietošanas?
Neatkarīgi no tā, vai izmantojat nomas kublu vai savu personīgo, pārbaudiet, vai kubls ir tīrs un pareizi uzturēts. Ūdens regulāri jātīra un jāpārbauda. Slikti uzturēts karstais kubls var izraisīt ādas infekcijas.
Reklāmās bieži tiek attēloti cilvēki, kas stundām ilgi atpūšas karstā kublā ar kokteili rokās. Tas nav ideāli vai droši. Lai palielinātu ieguvumus un samazinātu riskus, rīkojieties šādi:
- Izvairieties no ļoti karsta ūdens. Pārliecinieties, vai ūdens nav pārāk karsts, ar absolūto maksimālo temperatūru 40 °C.
- Karstās vannas liek svīst un dehidratē. Dzeriet daudz ūdens, taču izvairieties no alkohola lietošanas pirms mērcēšanas vai tās laikā.
Ierobežojiet savu laiku kublā. Neuzkavējieties pārāk ilgi, it īpaši, ja neesat pie tā pieradis. Maksimālajā temperatūrā iestatiet 10 līdz 15 minūšu ierobežojumu. Ja esat pieradis, varat ilgāk uzturēties zemākā temperatūrā.
Pazīmes, ka jums nekavējoties jātiek ārā, ir šādas:
reibonis
slikta dūša
ādas apsārtums
elpas trūkums
Neejiet uzreiz no kubla uz ledainu aukstu ūdeni, jo tas var paaugstināt asinsspiedienu.
Pirms kubla lietošanas konsultējaties ar savu ārstu!
ŠIS RAKSTS NAV ĀRSTNIECISKIE NORĀDĪJUMI!
Informācijas avoti:
https://nra.lv/maja/73692-uzlabo-veselibu-karsejoties-koka-kubla.htm
https://www.healthline.com/health/hot-tub-benefits#how-to-maximize-benefits