KĀ KUBLS IETEKMĒ VESELĪBU?
Pirms kubla lietošanas konsultējaties ar savu ārstu!
Mēdz uzskatīt, ka karsēšanās koka kublos ir aizgūta no japāņiem, kas jau gadsimtiem ilgi tradicionāli to lieto ārā, svaigā gaisā, tā rūdot savu veselību un atjaunojot garīgos spēkus. No tradicionālās pirts izpratnes procedūra atšķiras ar to, ka karsta gaisa vietā ķermeņa karsēšanai izmanto karstu ūdeni, tā panākot līdzīgu, tomēr mazliet citādu efektu. Sēdēšana šādā karstā ūdens baļļā labi norūda ķermeni un ir arī veselīga – uzlabo asinsriti, palīdz ārstēt dažādas nervu sistēmas saslimšanas, kā arī reimatisma sāpes. Turklāt tā ir vienkārši patīkama un aizraujoša atpūta ģimenes vai draugu lokā.
Kādas ir karstās kubla lietošanas priekšrocības?
Potenciālie ieguvumi no kubla izmantošanas ir atšķirīgi katram cilvēkam. Daudz kas ir atkarīgs no vispārējās veselības un lietošanas veida.
Zemāk ir norādītas 7 iespējamās priekšrocības, mērcējoties karstā kublā.
1. Stresa mazināšana
Viena no karstā kubla priekšrocībām ir iespēja palīdzēt mazināt dienas spriedzi. Siltā ūdens nomierinošā un masāžas iedarbība var palīdzēt mazināt fizisko, emocionālo un garīgo stresu.
Ja vēlaties, varat vēl vairāk uzlabot šo stresa mazināšanas efektu, izmantojot maigu mūziku, vāju apgaismojumu vai aromterapiju.
2. Muskuļu relaksācija
2. Muskuļu relaksācija
Karstais ūdens un masāžas strūklu darbība var būt efektīvs veids, kā palīdzēt atslābināt un nomierināt saspringtos muskuļus. Tas var palīdzēt mazināt muskuļu sāpes. Karstā vanna pirms treniņa var arī samazināt traumu risku.
3. Uzlabots miegs
Saskaņā ar pētījumiem vienkāršā relaksācija, ko iegūstat, mirkstot karstā vannā vai kublā var būt pietiekama, lai palīdzētu iemigt.
Vecāks pētījums novērtēja pasīvo ķermeņa sildīšanu kā bezmiega ārstēšanu gados vecākiem cilvēkiem. Pētījums bija neliels un subjektīvs, taču atklājās, ka karstas vannas veicināja ievērojami dziļāku un mierīgāku miegu.
2012. gada pētījumā tika aplūkota hidroterapijas ietekme uz fizisko funkciju un miega kvalitāti cilvēkiem ar fibromialģiju. Tas bija neliels pētījums, kurā piedalījās sievietes vecumā no 30 līdz 65 gadiem. Pētnieki secināja, ka hidroterapija palīdzēja uzlabot miega kvalitāti kopā ar citiem fibromialģijas simptomiem.
4. Sāpju mazināšana
Mērcēšana karstā kublā var mazināt dažu veidu sāpes, atslābinot saspringtos muskuļus, locītavas un cīpslas.
Ja jums ir artrīts, siltuma un masāžas darbība var palīdzēt mazināt stīvumu un iekaisumu, kas izraisa sāpes.
Ūdens atbalsta ķermeni un noņem svaru no locītavām, kas palīdz uzlabot elastību un kustību diapazonu. Dažas no šīm priekšrocībām var iegūt arī siltā vannā.
5. Labāka sirds un asinsvadu veselība
Atpūta karstā kublā var paātrināt sirdsdarbības ātrumu un pazemināt asinsspiedienu.
Saskaņā ar 2016. gada pētījumu, karstā ūdens iegremdēšanai var būt spēcīga ietekme uz asinsvadu darbību un asinsspiedienu. Pētījuma autori norādīja, ka pasīvā siltuma terapija var palīdzēt samazināt kardiovaskulāro risku un mirstību, īpaši tiem, kuriem ir ierobežotas fiziskās aktivitātes.
Iepriekšējie pētījumi uzticams avots atklāja, ka iegremdēšana karstā vannā uz 10 minūtēm var pazemināt asinsspiedienu.
6. Uzlabota jutība pret insulīnu
Daži pētnieki izvirza hipotēzi, ka regulāra termiskā terapija, izmantojot saunas vai karstas vannas, kublus, var uzlabot insulīna jutības traucējumus un būt noderīga diabēta ārstēšanai.
Turklāt 2015. gada pārskatā uzticams avots atklāja, ka saunas un kublu terapija var būt noderīga cilvēkiem ar aptaukošanos un diabētu.
7. Kaloriju sadedzināšana
Nelielā 2016. gada pētījumā dalībnieki stundu mērcējās karstā vannā līdz viduklim un sadedzināja aptuveni tikpat daudz kaloriju kā 30 minūšu pastaigas laikā. Tas nenozīmē, ka tam vajadzētu aizstāt vingrinājumus, taču tas var palīdzēt vielmaiņai, īpaši tiem, kam ir grūti vingrot.
Kā gūt labumu no karstā kubla lietošanas?
Neatkarīgi no tā, vai izmantojat nomas kublu vai savu personīgo, pārbaudiet, vai kubls ir tīrs un pareizi uzturēts. Ūdens regulāri jātīra un jāpārbauda. Slikti uzturēts karstais kubls var izraisīt ādas infekcijas.
Reklāmās bieži tiek attēloti cilvēki, kas stundām ilgi atpūšas karstā kublā ar kokteili rokās. Tas nav ideāli vai droši. Lai palielinātu ieguvumus un samazinātu riskus, rīkojieties šādi:
- Izvairieties no ļoti karsta ūdens. Pārliecinieties, vai ūdens nav pārāk karsts, ar absolūto maksimālo temperatūru 40 °C.
- Karstās vannas liek svīst un dehidratē. Dzeriet daudz ūdens, taču izvairieties no alkohola lietošanas pirms mērcēšanas vai tās laikā.
Ierobežojiet savu laiku kublā. Neuzkavējieties pārāk ilgi, it īpaši, ja neesat pie tā pieradis. Maksimālajā temperatūrā iestatiet 10 līdz 15 minūšu ierobežojumu. Ja esat pieradis, varat ilgāk uzturēties zemākā temperatūrā.
Pazīmes, ka jums nekavējoties jātiek ārā, ir šādas:
reibonis
slikta dūša
ādas apsārtums
elpas trūkums
Neejiet uzreiz no kubla uz ledainu aukstu ūdeni, jo tas var paaugstināt asinsspiedienu.
Pirms kubla lietošanas konsultējaties ar savu ārstu!
ŠIS RAKSTS NAV ĀRSTNIECISKIE NORĀDĪJUMI!
Informācijas avoti:
https://nra.lv/maja/73692-uzlabo-veselibu-karsejoties-koka-kubla.htm
https://www.healthline.com/health/hot-tub-benefits#how-to-maximize-benefits